آیا تدریس خصوصی به قیمتش میرزه؟!

1398/4/17
زمان مطالعه : دقیقه
0 نظر
آیا تدریس خصوصی به قیمتش میرزه؟!

«استفاده از تدریس خصوصی اصلاً ارزشش رو داره؟» این سوالیه که احتمالاً برای شما و خیلی از دانش آموزان و والدین دیگه پیش اومده باشه. طرح این موضوع از طرف یک سایت ارائه دهنده ی تدریس خصوصی شاید به نظر مسخره بیاد! مثلا بگین آره دیگه شما نگین خوبه کی بگه خوبه؟! (با نوسان گردن به چپ و راست) ولی باید اینجا این موضوع رو مطرح کرد که در این مقاله قصد دارم این سوال رو فقط منصفانه باز کنم و تصمیم گیری رو به خودتون بسپارم (سعی میکنم ولی قول نمیدم). چون سیاست کاری وی تیچ بر پایه صداقته. چون میدونیم که مردم میفهمند و تشخیص میدن و در دنیای پر رقابت الان فقط اونایی باقی میمونن که حس خوب رو در ذهن مشتریشون باقی بذارن. 

کلا والدین و دانش آموزان بنا به دلایل مختلفی اقدام به استفاده از تدریس خصوصی می کنند. بعضی از والدین به دلیل مشغله زیاد، فرصت کافی ندارند تا بچه هاشون رو تو دروس مدرسه همراهی و کمک کنند. یا اصن کلا دروس برای کمک والدین سخته یا بعضی بر این باورند که دروس ارائه شده در مدرسه برای فرزندشون کافی نیست. خیلیا هم میخوان شانسشونو تو کنکور بالا ببرن یا از پس امتحانا بر بیان یا معدل بترکونن ... خیلی از عوامل و دلایل مختلف دیگه هم می تونه در این تصمیم گیری تاثیرگذار باشه. در ادامه این مطلب به ارائه مزایا و معایب استفاده از تدریس خصوصی یا همون معلم خصوصی خواهیم پرداخت. با وی تیچ همراه باشید.


اول میریم سراغ مزایایی که سایت آکسفورد لرنینگ گفته و ما ترجمه کردیم:

www.oxfordlearning.com/benefits-of-tutoring

۱- تجربه یادگیری شخصی و منحصر به فرد

این مورد رو میشه مهم ترین مزیت استفاده از معلم خصوصی دونست. محیط های یادگیری عمومی مثل مدارس، موسسات و آموزشگاه ها و یا دانشگاه ها قادر نیستند تجربه ای مختص به فرد و آموزشی شخصی را برای افراد ارائه کنند. هر دانش آموز سبک یادگیری، روحیات، علایق، نقاط ضعف و قوت و سطح و پیش زمینه های درسی خودشو داره. استفاده از تدریس خصوصی این مزیت بزرگ رو به همراه خواهد داشت تا روند کلاس و آموزش، کاملاً مطابق با نیازها و شخصیت شما پیش بره و شخصی سازی بشه.

۲- آموزش یک به یک

در تدریس خصوصی، فقط شما هستید و معلم. تمام توجه مدرس زوم روی شماست. هر لحظه در حال تعامل با معلم هستید. هر سوالی از ذهنتون رد بشه میتونید به آنی جوابشو بگیرید. هیچکدوم از روش های آموزش دیگه مثل کتاب، ویدئوهای آموزشی و کلاس آنلاین خصوصی این قدرت تعامل و این خصوصیات و این بازدهی رو ندارن. در کلاس های عمومی هم سیستم ارزیابی، دریافت بازخورد،‌ پرسش و پاسخ و تمام رویه های آموزشی برحسب کلاس و جمعی خواهد بود.

۳- بهبود عملکرد آموزشی

مدرس خصوصی عموماً اصولی فراتر از کتابهای درسی و نیازهای روزمره مدارس رو با دانش آموز تمرین می کنه. این امر باعث می شه عملکرد شما در تست ها و آزمون ها بهبود موثری پیدا کنه. معلم خصوصی شما نقاط ضعف شما رو شناسایی میکنه و اونا رو تقویت میکنه. بنابراین، در هر مقطع تحصیلی که باشید (مدرسه،‌ دانشگاه و ...) عملکرد شما بهبود پیدا خواهد کرد.

۴-  تغییر رویکرد دبستانی ها نسبت به مدرسه

تدریس خصوصی برای دبستانی ها با سنین پایین تر هم مناسب خواهد بود. این نوع تدریس آزادی عمل و جذابیت بیشتری رو برای او به همراه خواهد داشت (مخصوصا با توجه به وضعیت مدارس کشور خودمون) بنابراین علاقة او به درس و مسائل علمی بیشتر میشه. این امر باعث می شه تا رویکرد او نسبت به مدرسه و یادگیری هم بهبود پیدا کنه.

۵- تشویق به یادگیری

استفاده از معلم خصوصی شما رو به یادگیری تشویق میکنه. چون پیشرفت خودتون رو به سرعت میبینید. همینطور با استفاده از یک آموزش با کیفیت سنگ محکی دستتون میاد که چه انتظاری از معلم و روند آموزش باید داشته باشید. قادر خواهید بود تا سرعت و سمت و سوی یادگیری خودتون رو تعیین کرده و مدیریتش کنید. این امر باعث می شه تا در آینده از نظر یادگیری خودجوش و خودکار عمل کنید. به عبارت دیگه، تدریس خصوصی به مرور زمان شما رو در زمینه یادگیری تبدیل به فردی خودجوش خواهد کرد.

۶- افزایش اعتماد به نفس

این مساله خیلی مهمیه. چون اعتماد به نفس در کیفیت تمام زندگیمون اثر میذاره. کیفیت درس، کیفیت کار، حتی کیفیت تفریح و تمام کارای ریز و درشتی که هر روز انجام میدیم. تو کلاسهای زبان اینو قشنگ میبینید، زبان آموزان ضعیف تر همیشه ساکت هستن و در بحث ها شرکت نمی کنند. ضعف علمی، اعتماد به نفس افراد رو کاهش میده و اونا رو تبدیل به افرادی منفعل میکنه. استفاده از تدریس خصوصی باعث تسلط بیشتر شما روی موضوع و متعاقباً افزایش اعتماد به نفس میشه. این امر به خصوص در سنین پایین تر بیشتر خودشو نشون میده.

۷- مشاوره

مدرسان خصوصی میتونن مسائل مختلف مثل عادات صحیح مطالعه و یادگیری و موارد مشاوره ای و کلا مسائلی که در مدارس پوشش داده نمیشن رو هم به شما منتقل کنند.

۸ – محیط یادگیری مناسب

با افزایش تعداد دانش آموزان، کیفیت محیط یادگیری کاهش پیدا میکنه. خیلی سادس! تعداد دانش آموز بیشتر یعنی حواس پرتی بیشتر، تمرکز کمتر و در نتیجه بازدهی و سطح یادگیری کمتر.

۹- تشویق به حل مشکلات

در طی کلاس های خصوصی، دانش آموز میفهمه چطور با پرسشگری مشکلاتشو حل کنه و هرجا نمیدونه بپرسه. شاید زیاد روش نشه تو کلاسای عمومی انقدر راحت سوال کنه بنابراین به سوال پرسیدن تشویق میشه و این جسارت درش به وجود میاد.

۱۰ – یادگیری مسائل اجتماعی

مخصوصا در سنین پایین تر دانش آموز یاد میگیره ارتباط بر قرار کنه. با معلمش تعامل کنه و کارو پیش ببره.

11- به چالش کشیدن

تدریس خصوصی باعث میشه دانش آموزان بی حوصله یا سر به هوا به پتانسیل های نهفته ی خودشون دست پیدا کنند.


خوب حالا که مهمترین مزیت های استفاده از تدریس خصوصی رو گفتیم بریم سراغ معایبش:

1- مثل هر کالا یا خدمت دیگه ای که ارزش بالاتری رو منتقل میکنه گرون تره.

2- احتیاج به رفت آمد توسط معلم یا دانش آموز داره که وقت گیره.

3- در سنین پایین تر اگر مداوم و به صورت جایگزین مدرسه قرار بگیره، فرد میتونه از لحاظ اجتماعی لطمه بخوره. مهارت های نرم اجتماعی و ارتباطی نقش فوق العاده پر رنگی رو در آینده ی بچه ها بازی میکنن که فقط در تعامل با بقیه بدست میاد. برای درسشون وقت زیاده.

4- تعداد زیادی از معلم ها قیمت های غیر واقعی برای خودشون ایجاد کردن. بعضی هم به شدت غیر واقعی! در واقع اینها تاجرانی هستند که با قدرت بازاریابی بالا تونستن خودشون رو به شهرت برسونن و جیب پدر مادرانی که به مشقت پر شده، به آسانی خالی کنند. بله نقطه ضعف هر پدر و مادری عاقبت به خیری فرزندانشونه و اونها اینو خوب میدونن. نقش معروفیت در اکثر این دوستان کمتر از 20 درصد سواد و حدود 80 درصد مابقی پرسونال برندیگ یا برند سازی شخصیه. والدین باید بدونن معلمی که اون بیرون برای یک جلسه 1 میلیون تومن میگیره به احتمال زیاد اصلا 10 برابر معلمی که 100 هزار تومن میگیره موثر نیست. جالب اینجاست که ممکنه حتی مساوی یا پایین تر باشه! 

عدم وجود مرکزی با کارشناسی صحیح در امر قیمت گذاری یکی از انگیزه های اصلی تاسیس وی تیچ بود. یکی از کوشش هایی که در وی تیچ انجام میشه، واقعی کردن این نسبت هاست. مثلا اگر معلمی 2 برابر معلم دیگه ای قیمت داشته باشه، باید به همون نسبت 2 برابر موثرتر باشه. این قیمت گذاری از طریق مصاحبه ی سخت روز اول، و سپس گرفتن بازخورد مداوم از معلم توسط شاگردان ایشون انجام میشه.خلاصه کلام

اینکه دانشگاه رفتن خوبه یا بد در مقاله دیگه ای کامل بازش میکنم. خوب؟ اما اگر به این نتیجه رسیدید که دانشگاه برای شما خوبه، و تصمیم گرفتید واردش بشید، اون زمان این یک نوع سرمایه گذاری خوب به شمار میاد که باید براش خرج کنید! از پولتون، از وقتتون و از آسایشتون. و چه سرمایه گذاری ای مهم تر از کیفیت شخصیتی و مالی آینده ی فرد. اینجا استفاده از تدریس خصوصی توجیه پیدا میکنه و مفیده. اگر تصمیم گرفتید به دانشگاه برید صادقانه خواهش میکنم اولا حتما درباره شخصیت خودتون و رشته ها تحقیق کنید. اگرنه به احتمال زیاد فقط عمرتون رو هدر خواهید داد. دوما فقط سعی کنید وارد دانشگاه خوب بشید چون محیط شما به شدت در شکل گیری شخصیت شما تاثیرگذاره. در دانشگاه خوب، سطح اساتید، سطح دانشجوها و در واقع دوستان آینده شما بسیار متفاوته.

اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید خدمات تدریس خصوصی میتونه مزایای مختلفی رو برای تقویت دروس در هر پایه و مقطع برای افراد با سنین و سطوح علمی مختلف فراهم کنه اگر هشیار باشیم و اسیر معایبش نشیم.


دیدگاه ها