نیازی نیست سخت تلاش کنید!!! بلکه تنها باید هوشمندانه مطالعه کنید. 1 یا 2 ساعت مطالعه در روز برای تبدیل شدن به یک دانش آموز ممتاز در دبیرستان کافی است اگر زیرکانه مطالعه کنید. مخصوصا زمانی که پای کنکور باز میشود مطالعه هوشمندانه ارزش خیلی بیشتری پیدا میکند.

کمتر دانش آموزانی را مشاهده می کنیم که با کمترین میزان تلاش در مدرسه نتایج خوبی می گیرند که این موارد جزء استثنائات محسوب می شوند. در حالیکه طیف وسیعی از دانش آموزان موفق با استفاده از روشهای موثر مطالعه به نتایج موفق خود دست یافته اند. در ادامه با 10 عادتی که در میان دانش آموزان بسیار موفق مشترک است آشنا می شویم.

1- سعی نکنید تمامی مباحث را در یک جلسه فرا گیرید.

اگر شما از آن دسته دانش آموزانی هستید که شب ها تا دیر وقت بیدار می¬مانند و انرژی که برای باز نگه داشتن چشمانشان صرف میکنند بیشتر از انرژی است که برای مطالعه صرف میکنند، است باید بدانید که وقت تغییر است. مباحث را به مقاطع زمانی کوتاه تری تقسیم کنید و همه ی آن مباحث را در یک یا دو مقطع زمانی مطالعه نکنید. مباحثی را که باید مطالعه کنید در تعداد مقاطع زمانی بیشتر و کوتاه تری مطالعه کنید نه به یکباره و در یک مقطع زمانی.

2- مشخص کنید که چه زمانی میخواهید سراغ مطالعه کردن بروید.

دانش آموزان موفق برنامه زمانبندی شده مشخص شده ای در طول یک هفته برای مطالعه دارند و تلاش میکنند تا از آن تخطی نکنند. دانش آموزانی که بدون برنامه و زمانبندی مشخصی هر زمان که اراده میکنند به سراغ مطالعه می روند عموما نتایج مطلوبی در مقایسه با دانش آموزانی که دارای برنامه زمان بندی شده برای مطالعه هستند کسب نمی کنند. در کنار این برنامه زمان بندی و پایبندی به آن باید زمانی را هم در طول هفته به مرور مطالب مطالعه شده اختصاص دهید تا نتایج مطلوبی که کسب می کنید در بلند مدت هم ادامه پیدا کند.

3- در یک زمان مشابه مطالعه کنید.

داشتن یک برنامه زمانی برای مطالعه به تنهایی خود کافی نیست و آنچه از اهمیت بیشتری برخوردار است این است که برنامه شما ثابت و به صورت روزانه و روتین باشد و تکرار شود. وقتی هر هفته و  هر روز در یک زمان مشابه با روزهای دیگر مبحثی را برای مطالعه برگزینید برنامه شما به مرور جزئی از زندگی روزمره تان خواهد شد و از نظر روانی نیز آمادگی بیشتری برای هر جلسه از مطالعه خواهید داشت و هر جلسه نیز نتیجه بخش تر خواهد بود. اگر زمانی پیش آمد که بنا به دلایلی نیاز ضروری به تغییر در برنامه  خود داشتید ایرادی ندارد که به صورت موقت و کوتاه مدت آن را تغییر دهید ولی باید هر چه سریعتر به برنامه قبلی  خود باز گردید.

4- برای هر جلسه از مطالعه هدفی مشخص نمایید.

کاملا مشخص است که اگر برای درس خواندن و مطالعه کردن هدفی نداشته باشید، زمانی را که برای آن صرف کرده اید تا حدودی بیهوده خواهد بود. باید به طور واضح مشخص نمایید که در هر جلسه از مطالعه به دنبال رسیدن به چه چیزی هستید. بنابراین قبل از شروع مطالعه هدف از مطالعه در آن مقطع را کاملا برای خود مشخص کنید (به طور مثال در این ساعت باید 30 لغت انگلیسی از فصل 3 یاد بگیرم).

5- سعی کنید جلسات زمانبندی شده برای مطالعه را به تعویق نیندازید و پایبند به زمان مشخص شده باشید.

معمولا زیاد اتفاق می افتد که به دلایلی تمایل به مطالعه ی درس یا مبحث مشخص شده در آن زمان را ندارید و می خواهید که مبحثی دیگر را جایگزین نمایید بنابراین آن جلسه را به تعویق می اندازید و مبحث دیگری را که باید در زمان دیگری مطالعه میکردید را انتخاب می کنید. دقت کنید که دانش آموزان موفق به هیچ عنوان جلسه ای را که از قبل برنامه ریزی کرده اند را به تعویق نمی اندازند. یکی از اثرات بد تعویق انداختن این است که شما را شتابزده میکند. به این صورت که شما برای اینکه بتوانید به بقیه جلسات طبق زمان مشخصشان برسید شتابزده میشوید تا مبحثی را که جایگزین کرده اید به اتمام برسانید چرا که زمان این جلسه مناسب و برنامه ریزی شده برای مبحثی دیگر بوده و ممکن است که زمان آن برای این مبحث جایگزین کافی نباشد. این نکته را هیچوقت فراموش نکنید که شتاب زدگی و عجله خطای شماره یک محسوب می شود.

6- ابتدا به سراغ مباحث سخت تر بروید.

از آنجا که مباحث سخت نیاز به تلاش و انرژی ذهنی بیشتری دارند باید آنها را ابتدای برنامه خود قرار دهید. زمانیکه مبحث سخت را تمام میکنید شروع مطالب آسانتر بسیار راحت تر خواهد بود. میخواهید باور کنید یا نه، شروع کردن یک برنامه با مطالب سخت تر اثربخشی برنامه  و عملکرد تحصیلی  شما را بشدت تحت تاثیر مثبت قرار می دهد.

7- همواره قبل از شروع هر جلسه، یادداشت هایتان را مطالعه نمایید.

چیزی که کاملا مشهود است این است که قبل از اینکه یادداشت هایتان را مرور کنید باید یادداشتی داشته باشید که مرور کنید. بنابراین از نکته برداری در کلاسهایتان غافل نشوید. علت اینکه گفتیم باید قبل از شروع هر جلسه یادداشتهایتان را مرور کنید این است که اینکار به شما تصویری کاملتر از آنچه که این جلسه از مطالعه باید به آن دست پیدا کنید می دهد. همچنین اینکار باعث می شود تا مطالب پر اهمیت تر بیشتر مرور شده و ماندگاری بیشتری در ذهنتان خواهد داشت.

8- اطمینان حاصل کنید که در زمان مطالعه حواستان به موارد دیگر منحرف نشود.

هر فردی هنگام مطالعه کردن به راحتی حواسش به چیزی خاص پرت می شود. گاهی می تواند تلویزیون باشد و یا خانواده و دوستان. حتی سکوت بیش از حد نیز سبب انحراف حواس می شود (بعضی دانش آموزان با وجود یک صدای ملایم در اطراف خود بهتر مطالعه می کنند). بنابراین مکانی را انتخاب کنید که در آنجا کمترین انحراف حواس برایتان وجود داشته باشد. بعضی دانش آموزان کتابخانه را انتخاب می کنند و بعضی دیگر مکان هایی با وجود صداهایی در پس زمینه آن مانند پارک ها و ... .

9- از مطالعه گروهی غافل نشوید.

حتما بارها شنیده اید که "دو مغز بهتر از یک مغز عمل می کند". این عبارت حتی در زمان مطالعه نیز صحت دارد. کار کردن در یک گروه این امکان را به شما می دهد که هر زمانی به مشکلی در فهم مبحثی برخوردید بتوانید براحتی از دیگران کمک بگیرید. همچنین بتوانید تکالیف خود را سریعتر به اتمام برسانید و در نهایت به یکدیگر تدریس کنید که این کار باعث ماندگاری بسیار بیشتر مطالب در ذهن می شود. توجه کنید که اگر افراد هم گروه خود را به دقت انتخاب نکنید این مطالعه ی گروهی می تواند نتیجه عکس و منفی داشته باشد!

10- یادداشت ها، تکالیف مدرسه و سایر موارد مطرح شده در کلاس ها در طول هفته را در پایان هر هفته مرور کنید.

دانش آموزان موفق همواره آنچه را که در طول یک هفته فرا می گیرند را در پایان هفته مجددا مرور می کنند. آنها از این طریق خود را برای یادگیری مطالب جدید در هفته ی بعد آماده می کنند.

با اطمینان میشود گفت که اگر به این 10 مورد عمل کنید یک بهبود بسیار وسیع در نمرات  خود مشاهده خواهید کرد.


دیدگاه ها

  • مهدی خسروجردی

    لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

  • مهدی خسروجردی

    لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

  • مهدی خسروجردی

    لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.