اگر برای کنکور در حال آماده شدن هستید، این استراتژی ها می تواند مفید باشد.

سوال رو به طور کامل بخوانید

قبل از اینکه چشمتان به سراغ گزینه های سوال برود، صورت سوال را به طور کامل مطالعه کنید. دانش آموزان اغلب قکر می کنند که می دانند سوال چه چیزی را دارد می پرسد و به سرعت به سراغ گزینه ها می روند و گزینه ای که به عنوان جواب منطقی در ذهنشان خطور می کند را انخاب میکنند. این کار یک اشتباه بزرگ است و می تواند به قیمت اشتباه جواب دادن سوال برایتان تمام شود. بنابراین سوال را به طور تمام و کمال بخوانید تا منظور طراح سوال را دقیق متوجه شوید.

ابتدا در ذهنتان سوال را پاسخ دهید.

بعد از خواندن کامل صورت سوال، سعی کنید بدون نگاه کردن به گزینه ها سال را جواب دهید. این کار باعث می شود تا شباهت گزینه ها و یا حقه های طراحان سوال باعث گمراهی شما نشود.

گزینه های اشتباه را حذف کنید.

در مرحله ی بعد قبل از اینکه گزینه صحیح را انتخاب نمایید، گزینه هایی که 100% از اشتباه بودن آنها اطمینان دارید را حذف کنید. حتی زمانیکه مطمئن هستید که جواب صحیح را می دانید حذف گزینه های اشتباه باعث اطمینان بیشتر شما از صحت گزینه ی انتخابی تان می شود.

از فرآیند حذف کردن استفاده کنید.

بر روی گزینه هایی که اطمینان دارید اشتباه هستند خطی مورب بکشید و سپس بر روی سایر گزینه ها تمرکز نمایید. این کار نه تنها باعث جلوگیری از اتلاف وقت می شود که کمک می کند تا با تمرکز بیشتری بر روی سایر گزینه ها به گزینه ی صحیح دست پیدا کنید.

بهترین گزینه را انتخاب کنید.

بسیار مهم است که "بهترین گزینه" را انتخاب کنید نه گزینه ای که به نظر صحیح می رسد. اغلب اوقات بعضی گزینه ها به نظر گزینه ی صحیح هستند (این گزینه ها برای به اشتباه انداختن شما هستند) ولی جوابی که مد نظر طراحان سوال است گزینه ی دیگری است.

هر گزینه را یکبار بخوانید.

قبل از اینکه به سراغ انتخاب گزینه صحیح بروید همه ی گزینه ها را با دقت بخوانید. همانطور که قبلا گفتیم اغلب اوقات یک گزینه بهتر وجود دارد که ممکن است شما آن را انتخاب نکنید.

سوالاتی را در ابتدا پاسخ دهید که جواب شان را می دانید.

اگر برای پاسخ دادن به سوالی مشکل دارید سریعا به سراغ سوال دیگری بروید که پاسخ آن را می دانید و در انتها به سراغ این سوال برگردید. گاهی اوقات پاسخ دادن به سوالات آسانتر در ابتدای آزمون می تواند ذهنیت بهتری برای پاسخگویی به سوالات سخت تر به شما بدهد.

به این کلمات توجه کنید.

به کلماتی همچون «نه، اغلب، همیشه، هرگز و ...» توجه زیادی کنید. به عنوان مثال برای سوالی که از کلمه «همیشه» استفاده می کند نمی توان گزینه ای را انتخاب نمود که از عدم قطعیت سخن می گوید. 

معمولا (نه همیشه) بهتر است به اولین گزینه ای که انتخاب کرده اید اعتماد کنید.

معمولا بهتر است که به اولین جوابی که بعد از خواندن سوال به ذهنتان رسیده است اعتماد کنید. معمولا کمتر اتفاق می افتد که بعد از اولین جواب، جواب دیگری بدست بیاورید و گزینه انتخابی را تغییر دهید. البته این به این معنی نیست که اولین جوابی که به ذهنتان می رسد همیشه صحیح است. معمولا سوالات چند گزینه ای برای گیج کردن و فریب دادن دانش آموزان طراحی نمی شوند بلکه برای سنجش دانش و استعدادشان طرح می شوند. در میان گزینه ها اغلب گزینه ای وجود دارد که بیشترین احتمال اشتباه بودن را داراست و یا گزینه هایی که به نظر منطقی می رسند ولی یا اشتباه هستند و یا بهترین گزینه هستند.

«همه ی موارد فوق» و «هیچکدام از موارد فوق»

وقتی با چنین سوال هایی مواجه می شوید اگر گزینه ای در میان گزینه  ها وجود دارد که به نظرتان اشتباه می رسد به هیچ عنوان گزینه ی همه ی موارد فوق را انتخاب نکنید. و به همین ترتیب گزینه ی "هیچکدام از موارد فوق" را انتخاب نکنید اگر اطمینان دارید که گزینه ای صحیح در میان گزینه ها وجود دارد.

زمانیکه دو گزینه ی صحیح وجود دارد.

زمانیکه که با سوالی مواجه می شوید که دو گزینه ی صحیح در آن می بینید حتما گزینه همه ی موارد فوق را انتخاب کنید.

هرچه اطلاعات بیشتر، بهتر

بیشتر اوقات گزینه ی صحیح دارای اطلاعات بیشتری نسبت به سایر گزینه ها است. این نکته اگر به دنبال یافتن جواب بر اساس حدس و گمان هستید کمک شایانی می کند.


دیدگاه ها

  • مهدی خسروجردی

    لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

  • مهدی خسروجردی

    لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

  • مهدی خسروجردی

    لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.