معرفی رشته مهندسی صنایع

1398/5/22
زمان مطالعه : 2 دقیقه
0 نظر
معرفی رشته مهندسی صنایع

مفهوم اصلی این رشته بیان کردن راهکار و چاره ای در علم مدیریت سازمان ها و صنعت های مختلفه. در واقع با تلفیق علوم و دروس مهندسی و مدیریت بالاترین بازده و میزان بهره وری سیستم را بدست میارن. 

تو کشور ما بیشتر بر مبنای بهینه سازی، کارسنجی و زمانسنجی تدریس میشه. یعنی بهینه کردن سیستم برای افزایش بازده کار ، مدیریت کارهای انجام شده و مدیرت زمان صرف شده برای به نتیجه رسیدن یه سیستم یا همون کاری که قرار بوده انجام بشه. 

این رشته نقش خیلی پر رنگ در صنایع مختلف داره. تو خارج از ایران هم جایگاه خیلی خاصی داره و جون میده واسه ادامه تحصیل تو این رشته بری خارج.

یه مهندس صنایع کاری میکنه که تمام ابعاد یه سیستم بدرستی کار کنن تا اون سیستم نتیجه بخش باشه. زمان، دانش فنی، هزینه های ایجاد شده، بازده خروجی، نیروهای انسانی، کیفیت تولید و ... همه رو کنترل میکنه و تحت نظر داره تا سیستم اثر بخش باشه. کارشون اینه که راهی پیدا کنن تا با هزینه کمتر محصولی با کیفیت تر تولید کنن و بازده خروجی سیستم افزایش پیدا کنه. در واقع این رشته برخلاف سایر رشته های مهندسی که بیشتر به بحث دانش فنی میپردازن به بحث مدیریت اون دانش های فنی میپردازه. 

این رشته بازار کار خیلی خوبی داره. درسته درآمد متوسطش زیاد نیست ولی معمولا فارغ التحصیلاش خیلی سریعتر از تعداد زیادی از رشته های مهندسی جذب کار میشن. برخی از زمینه های کاری مشخص مهندس صنایع که در بازار زیاد اونارو مشاهده میکنیم :بخش مدیریت تولید ، بخش مدیریت مهندسی ، بخش مدیریت پروژه ،بخش مدیریت مهندسی مالی،بخش مهندسی سیستم های بهره وری و بسیاری از این قبیل موارد که یه مهندس صنایع میتونه اونارو انجام بده.

بر اساس آخرین آمار حقوق مهندس صنایع که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول بکاره، در شرکتهای کوچک به طور متوسط بین 1500000 تومان تا 5000000 تومانه. البته باید بگم که حقوق مهندس صنایع در شرکتها و شهرهای مختلف متفاوته.

به طور خلاصه در یه خط بخوام مهندسی صنایع رو تفسیر کنم میگم "مهندسی روش های مناسب افزایش بازده. 

حالا بریم سراغ درس و کتاب. دروس این رشته نسبت به انواع رشته های مهندسی ساده ترن میشه این رشته رو یه رشته ی ساده در انواع رشته های مهندسی دونست.

گرایش های این رشته در مقطع کارشناسی چهارتان: تولید صنعتی، برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها، تكنولوژی صنعتی و ایمنی صنعتی.

در تمامی گرایش های فوق هم میتونین تا خود دکتری برین. چه تو ایران چه تو خارج. 

حالا بریم سراغ انتخاب رشته و رتبه. این رشته یکی از رشته های پرتقاضا تو کنکوره که

رتبه‌ ی لازم واسه قبولی تو این رشته در جدول زیر آوردیم:دیدگاه ها