معرفی رشته مهندسی پزشکی

1398/5/22
زمان مطالعه : 2 دقیقه
0 نظر
معرفی رشته مهندسی پزشکی

اگر ابتکار و هوش و هنر یه مهندس و اصول و تکنیکای مهندسی رو با یه سری قواعد پزشکی ترکیب کنیم تا ازش برای طراحی و تعمیر و نگهداری انواع وسایل مربوط به حوزه ی پزشکی استفاده کنیم، تونستیم یه تعریف خیلی خوب از مهندسی پزشکی رو بیان کنیم. 

دانشمندای این حوزه خیلی خیلی فعالن و کمک خیلی زیادی به پیشرفت علم پزشکی کردن. خیلی از اعضای بدن رو به طور مصنوعی شبیه سازی کردن و ساختن و الان ازشون داره تو بدن خیلیا استفاده میشه. همین الانم خیلیاشون دارن دنبال راهی میگردن تا بتونن اعضای دیگه بدن رو شبیه سازی کنن و نمونه ی مصنوعیش رو بسازن مثل چشم، کلیه و رگ. ازون جایی که خیلی از دستاوردای مهندسای این رشته واسه بشر نجات بخش بوده میشه اسم این رشته رو به مهندسی زندگی تغییر داد.

به طور کل باید گفت بدون مهندسای این رشته کار زیاد از علم پزشکی بر نمیاد واسه حیات بشر.

مهندسی پزشکی دارای 4 گرایش بیوالکتریک، بیومکانیک‌، بیومواد و بالینیه که هر کدوم در زمینه ای خاص فعالیت میکنن.

گرایش بیوالکتریک :هدف از این گرایش تربیت افرادیه که بتونن از عهده ی تجهیز، نگهداری و طراحی تجهیزات پزشکی بربیان. یعنی مهندس الکترونیکی باشن که در زمینه ی پزشکی هم اطلاعاتی دارن.

گرایش بیومکانیک :هدف تربیت متخصصاییه که با به کار گیری مفاهیم مکانیکی در بدن آشنایی کامل داشته باشن. مثلا برای ساخت دست یا پای مصنوعی باید در مورد نحوه ی حرکت این اعضاء، نیروهایی که بهشون وارد میشه و ... اطلاعات زیادی داشته باشه تا بتونه با تولیداتش بیماری زیادی رو به حیات دوباره برگردونه.

گرایش بیومواد: تو این گرایش دانشجوها با سرامیک ها (نه اون سرامیکی که تو ساخت خونه ازش استفاده میشه) و مواد محتلف تو بدن آشنایی کامل پیدا کنه تا بتونه ازشون برای ساخت تجهیزات پزشکی استفاده کنه.این گرایش روی تهیه مواد مختلف مصنوعی و طبیعی، طراحی روش‌های ساخت و قالب گیری نهایی ماده و اصلاح مواد برای کاربرد اختصاصی در پزشکی تمرکز داره. برای اینکه بتونیم وسایل پزشکی رو گسترش بدیم نیاز به انتخاب، ساخت و آزمایش مواد داریم که باید درک و فهم درستی از شیمی و فیزیک مواد و شناخت محیط بیولوژیک بدن داشته باشیم. 

گرایش بالینی: متخصص این رشته همراه با گروهی از پزشكان، پرستارها و تكنسین ها یك تیم درمانی رو تشكیل می دن. یه مهندس پزشك بالینی مسئولیت خرید، نگهداری، تعمیر و بررسی اطلاعات حیاتی و... رو توی این تیم به عهده داره. این مهندسا باید بتونن با استفاده از سیستم های كامپیوتری، تجهیزات و نرم افزارهای طراحی شده برای كنترل تجهیزات پزشکی و جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل اونها و بهره گیری از آخرین تکنولوژی ها به تیم پزشکی کمک بکنه.

برخی از قابلیت هایی که یه مهندس پزشکی بعد از فارغ التحصیلی ازشون برخوردار میشه رو اگه بخویام نام ببریم میتونیم به این موارد اشاره کنیم: پردازش تصاویر پزشکی و سیستم های تصویربرداری، طراحی سیستم های گفتاردرمانی، ساخت وسایل توانبخشی و طراحی و کنترل اعضاء و اندام مصنوعی، طراحی سیستم های مانیتورینگ بیمارستان و ساخت و طراحی سیستم های آزمایشگاهی پزشکی، مدلسازی سیستم-های بیولوژیک، طراحی و ساخت دستگاه های آزمایشگاهی و الکترونیکی، طراحی و ساخت بخش های مکانیکی و برقی سیستم‌های تصویرگر پزشکی، مانند سیستم‌های سونوگرافی، رادیوگرافی، سی‌تی‌اسکن و دستگاه های مشابه. طراحی و ساخت سیستم‌های اندازه‌گیری پزشکی و بیمارستانی، مثل دستگاه دریافت کننده سیگنال های مغزی.

واسه انتخاب این رشته باید مواردی رو در نظر داشته باشین. اول از همه اینم یه رشته ی مهندسی محسوب میشه پس ریاضی و فیزیک رو فراموش نکنین. همچنین باید به کار تو بیمارستان و کلینیک هم علاقه داشته باشین هرچند ممکنه هیچوقت گذرتون به اون مکانا نیفته ولی خب کی از آینده خبر داره؟ شاید شغلی که پیدا کردین محل کارش تو بیمارستان باشه؟؟؟

درمورد ادامه تحصیلم تا خود دکتری تو ایران هست و خیالتون راحت. تازه میتونین برین مهندسی مکانیک یا برق و بعدا توی کارشناسی ارشد به جمع بچه های این رشته اضافه بشین.

از نظر بازار کارم این رشته از خیلی از رشته های مهندسی وضعیت بهتری داره. میتونین تو شرکتای وارد کننده تجهیزات پزشکی مشغول به کار بشین. میتونین تو شرکتای تولید کننده این تجهیزات وارد بشین. یا به عنوان کارشناس فروش این تجهیزات تو همین شرکتا فعالیت کنین. یا تو بیمارستانا و کلینیکا به عنوان ناظر بر دستگاه ها فعالیت داشته باشین. خوبیه این رشته تعداد کم فارغ التحصیلاشه و اینکه آینده رو به رشدی رو تو کشورمون داره چون خیلی از شرکتا به فکر تولید نمونه های داخلی تجهیزات پزشکی هستن. بازار کار این رشته تو خارج خیلی خیلی خوبه خصوصا تو کشورای آلمان و آمریکا و ژاپن که تکنولوژی های پیشرفته تری تو این حوزه دارن.

خب حالا بریم ببینیم چه رتبه ای لازمه تا تو این رشته قبول بشیم:

نکته: دلیل اینکه رتبه های پایینتری برای قبولی تو این رشته نیازه نسبت به سایر رشته ها اینه که تعداد دانشگاه های کمی هستن که این رشته رو ارائه میدن. دلیل شباهت رتبه های روزانه با پردیس و نوبت دوم اینه که فقط دانشگاه های خوب مثل امیر کبیر پردیس خودگردان واسه این رشته دارن و به همین دلیل هم رتبه های خوبی میرن واسش.دیدگاه ها