روش های اصولی تدریس

1400/4/8
زمان مطالعه : 8 دقیقه
0 نظر
روش های اصولی تدریس

تدریس باید به گونه‌ای باشد که شاگردان بتوانند به راحتی مباحث درسی را یاد بگیرند که برای این کار باید اساتید بتوانند روش مناسبی را جهت تدریس انتخاب کند در ادامه روش های اصولی تدریس را برای شما ذکر خواهیم کرد.

انواع روش های اصولی تدریس

 

روش نمایشی


همانطور که پیداست این روش یعنی این که شاگردان بتوانند مباحث را ببینند و مشاهده کنند بسیاری از افراد هستند که آن ها از طریق دیدن و مشاهده کردن درس را یاد گرفته و مهارت‌های خاصی را فرا می گیرد و بیشتر برای دروسی که جنبه علمی و فنی دارند از روش های نمایشی برای تدریس استفاده می کنند.

روش آزمایشی یا نمایشگاهی

همانطور که از نام این روش پیداست روش تدریس به گونه ای باشد که یادگیری به صورت اکتشافی می باشد که باید برای شاگردان موقعیت و شرایطی را فراهم کرد که بتوانم باعث را از طریق آزمایش یاد بگیرند و جواب مسئله را پیدا کند برای درس علوم تجربی یکی از بهترین روش های تدریس معمولا روش آزمایشگاهی می باشد که باعث می‌شود تا کیفیت یادگیری در شاگردان بالا برود از مزایای دیگر این روش می توان به اعتماد به نفس بالا و همچنین رضایت خاطر برای شاگردان را نام برد.

در نظر داشته باشید که در این روش ازمایش گاهی باید تمامی ازمایش ها قبل از اینکه شاگردان را انجام دهند توسط خود از اساتید انجام شود چرا که ممکن است خطراتی را به دنبال داشته باشد.

مزایای تدریس با روش آزمایشگاهی

در این روش یادگیری شاگردان موثر تر می باشد چراکه یادگیری از طریق تجربه ای که خودشان کسب می‌کنند ایجاد می شود. که توسط معلم خصوصی آزمایش ها انجام می شود

یکی دیگر از مزایای این روش این است که دانش آموزان انگیزه بالایی برای مطالعه و تقویت خواهند داشت.

باعث اعتماد به‌نفس شاگردان می‌شود.

روش بحث گروهی

یکی دیگر از روشهای اصولی تدریس معمولا روش بحث گروهی می باشد که برای کلاس هایی که دارای جمعیتی تا ۲۰ نفر می باشند قابل اجرا و برگزاری می باشد که در این روش معمولاً شاگردان به صورت گروهی نظرها عقاید خود را با یکدیگر در نظر می گذارند و جواب مسائل را به درستی پیدا خواهند کرد.

روش الگوی حل مسئله

در اینجا شاگردان با توجه به تجربه هایی که از قبل کسب کرده اند می توانند با تفکر به مسئله مورد نظر پاسخ مناسبی را پیدا کند.

الگوی پیش سازمان دهنده

پیش سازمان دهنده یعنی یک مطلب یا مفهوم کلی را برای شاگردان در مقدمه تدریس ذکر کنید و این مقدمه باید با مبحث درس پیش رو سازگار باشد که در اینجا مطالب از کلی و به جزیی در کلاس مورد بررسی قرار می گیرد. 

روش های آموزش انفرادی

در روشهای آموزش انفرادی معمولاً تفاوتهای فردی تمام شاگرد ها در نظر گرفته می شود که هر فردی با توجه به توانایی هایشان می تواند پیش برود و باعث تقویت روحیه استقلال‌طلبی شاگردان می شود در اینجا شاگرد محوری می باشد.

روش سخنرانی

همه ما با روش سخنرانی برای تعویض آشنا هستند که از همان زمان قدیم اساتید به صورت شفاهی سعی بر تدریس درست کرده و به صورت سخنرانی درس می دهند و شاگردان باید از طریق گوش کردن با یادداشت برداری از سخنرانی اساتید به خوبی بتواند در را یاد بگیرند که در این جا معمولاً یادگیری و رابطه ذهنی بین اساتید و شاگردان ایجاد می‌شود. 

در حال حاضر تدریس در کشور ما به خاطر وجود ویروس کرونا معمولاً به صورت آنلاین می باشد و تمامی مدارس از طریق تدریس آنلاین به شاگردان آموزش می دهند تا بتوانند دروس را به خوبی یاد بگیرند.

اگر شما می‌خواهید فرزندان شما در امتحانات مدرسه و همچنین کنکور موفق شوند می توانید از تدریس خصوصی به صورت آنلاین و همچنین تدریس خصوصی به صورت حضوری در منزل یا در محل آموزشگاه کمک بگیرید در نظر داشته باشید که تمامی اساسی که در مجموعه ما مشغول به فعالیت می باشند دارای سابقه درخشان و مرتبط می باشند پس با اطمینان خاطر تدریس فرزندان خود را به ما بسپارید تا در امتحانات و  هم چنین کنکور بتوانند به موفقیت و نتیجه مورد دلخواه دست یابند.

سخن آخر

تدریس خصوصی در منزل به گونه ای می باشد که از روش های اصولی تدریس بهره مند شده و می توانند بازدهی بالایی را به همراه داشته باشد.

دیدگاه ها