عوامل موثر بر یادگیری دانش آموزان

13/04/1400
زمان مطالعه : 8 دقیقه
0 نظر
عوامل موثر بر یادگیری دانش آموزان

یکی از عواملی که در یادگیری دانش آموزان تاثیر بسزایی دارد جو مناسب و صمیمیت و فضای راحتی می باشد که شما باید برای دانش اموزان ایجاد کنید. توجه داشته باشید که اگر نگرانی و اضطراب داشته باشند تاثیر منفی داشته و نمی توانند به خوبی درس را یاد بگیرند. حتما نسبت به عقاید تک تک دانش آموزان احترام بگزاید و هم چنین همیشه قبل از انجام کاری یا تصمیمی که قصد دارید بگیرید از دانش آموزان نظر بخواهید . چرا که شما با این کار شخصیت آن ها را رشد داده و به خوبی می توانند درس را یاد بگیرند.

فعالیت ها و رفتار های موثر بر یادگیری

در نظر داشته باشید که اگر شما سعی کنید در دانش آموزان خود هیجان و شادی را ایجاد کنید ان ها تلاش می کنند تا بیشتر تلاش کرده و بهتر یاد بگیرند که این کار را می توانید توسط بازی، نمایش یا سرگرمی و .. در بین دانش آموزان ایجاد کنید.

بهتر است بدانید که اگر شما بتوانید به مشکلات و مسائل دانش آموزان گوش دهید می توانید فضای را ایجاد کنید که فشاری برای دانش اموزان نباشد و بتوانند به خوبی مبحث را یاد بگیرند.

یکی دیگر از عواملی که در یادگیری دانش آموزان تاثیر دارد : خوش اخلاق بودن معلم می باشد که در آرامش و جذب دانش آموزان در کلاس درس می شود پس همواره سعی کنید با دانش آموزان با خوش اخلاقی رفتار کنید.

اگر معلمان سعی کنند مبحث درسی را با شور و علاقه به دانش آموزان یاد دهند بسیار در یادگیری دانش آموزان تاثیر دارد و محتوای آموزشی را به راحتی یاد می گیرند. توجه داشته باشید معلمان به هیچ عنوان نباید از مشکلات در کلاس صحبتی داشته باشند چرا که در یادگیری دانش اموزان تاثیر دارد و نمی توانند مبحث درس را یاد بگیرند.

 شیوه های تدریس متنوع

یکی از مهم ترین روش های یادگیری دانش آموزان تنوع در شیوه تدریس می باشد اگر می خواهید تدریس شما با کیفیت باشد سعی کنید در پایان جلسات حتما تایمی را برای گفتگو با دانش اموزان در نظر بگیرید و از ان ها درباره شیوه تدریس نظر بخواهید این باعث می شود تا کیفیت تدریس شما بالا برود و هم چنین در یادگیری دانش آموزان نیز تاثیر بسزایی دارد.

در نظر داشته باشید که در بعضی مواقع از دانش آموزان خود بخواهید که درس مورد نظر را کنفرانس دهند چرا که این باعث رشد اجتماعی و .. در دانش آموزان می شود .

در هنگام تدریس سعی کنید که به گونه ای تدریس کنید که جواب گوی مشکلات دانش آموزان شما باشد و همیشه سعی کنید بین مطالب قبل و مطالب جدید ارتباط بر قرار کنید تا بتوانند به خوبی یاد بگیرند.

یکی از موثرترین روش های یادگیری در دانش آموزان تحقیقاتی است که باید به صورت گروهی انجام دهند که این باعث پیشرفت تحصیلی برای دانش آموزان می شود.

سعی کنید برای دانش آموزان تکالیف و تمرین در نظر بگیرید با این کار دانش آموزان در گیر مسائیل شده و اگر مشکلی داشته باشند همون لحظه می پرسند که این بر یادگیری دانش آموزان تاثیر بسزایی دارد.

فعالیت های خارج از کلاس درس

توجه داشته باشید که شما باید برای دانش آموزان فعالیت خارج از کلاس در نظر بگیرید تا دانش آموزان با انجام این فعالیت ها بتوانند به خوبی درس را فراگیرند.

سعی کنید چه در فعالیت کلاسی و چه در فعالیت غیر کلاسی از وسایل های کمک آموزشی استفاده کنید چرا که باعث می شود تا دانش آموزان از حالت کسلی خارج شوند و هم چنین درس را به خوبی یاد می گیرند.

سعی کنید در خارج از کلاس برای دانش آموزان برنامه های تفریحی و اردو در نظر بگیرید تا دانش آموزان نسبت به کلاس درس رغبت داشته باشند .

نتیجه گیری

توجه داشته باشید که امروزه به خاطر ویروس کرونا اکثر معلمان به صورت آنلاین تدریس می کنند و باید در کلاس های انلاین نیز مانند کلاس های حضوری به موقع حضوری داشته باشید و به تدریس معلم گوش فرا دهید تا به راحتی بتوانید درس را یاد بگیرید. مجموعه ما در تلاش است تا بهترین و مجرب ترین معلمان و اساتید را به شما معرفی کند تا با بازدهی بالایی که دارند شما بتوانید در امتحانات مدرسه و هم چنین در کنکور به موفقیت مورد نظر برسید. 

دیدگاه ها