الگوی تدریس خصوصی چیست

06/06/1400
زمان مطالعه : 8 دقیقه
0 نظر
الگوی تدریس خصوصی چیست

آیا می دانید الگوی تدریس خصوصی چیست؟  انواع الگوی تدریس چیست؟ الگوی تدریس یعنی چه؟

برای تدریس دروس به دانش آموزان از دو الگو استفاده می شود که یکی از آنها الگوی عمومی تدریس است و دیگری الگوی انفرادی و یا همان خصوصی است که هر کدام از این دو مورد ویژگی های مربوط به خود را دارند و از شرایط مختلفی پیروی می کنند.

برای دریافت مشاوره معلم خصوصی کلیک کنید

الگوی تدریس چیست؟

الگو عبارت است از یک نمونه کوچک و یا یک شی که دارای ویژگی های شی بزرگ تر باشد.  الگوی تدریس را می توان به صورت چارچوب ویژه ای در نظر گرفت که عناصر مهم تدریس در درون آن به گونه ای باشند که بتوان آنها را مطالعه کرد. برای آنکه بتوان الگوی مناسبی برای تدریس انتخاب کرد باید از نوع آگاهی معلم در خصوص  فلسفه و نگرش های تعلیم و تربیت اطلاع داشت.

الگوی تدریس خصوصی چیست؟

در تدریس خصوصی الگو و اساس کار، توجه کردن به زمینه ها، علایق و توانایی های شخصی شاگردان است که در این روش معلم باید دارای مجموعه ای از عوامل تقویت کننده و مثبت را به همراه خود داشته باشد و در این شیوه آموزشی هر شاگرد باید با خودش مقایسه گردد.

در الگوی تدریس خصوصی و یا الگوی تدریس انفرادی جلسات آموزش باید دارای مدت زمان کوتاه باشند تا دانش آموز از مراحل آموزش خسته نشود و از یادگیری نفرت پیدا نکند.

همچنین در خصوص محیط آموزشی در تدریس خصوصی نیز باید گفته شود که محیط آموزشی باید بر اساس وضعیت تحصیلی فرد سازماندهی شود و همراه با تفریح و به صورت مناسب اجرا شود.

انواع الگوی تدریس خصوصی چیست؟

در تدریس خصوصی از الگوهای تدریس به شرح زیر استفاده می شود که این موارد از مهم ترین الگو های تدریس انفرادی هستند:

آموزش برنامه ای و یا programmed instruction :

این نوع شیوه آموزش به گونه ای است که در آن کوشش می شود تا یادگیری با نیاز شاگرد هماهنگ باشد. در این تکنیک مواد آموزشی مورد نیاز به واحد هایی کوچک تقسیم می شوند که به آنها چارچوب و یا گام کفته می شود که این گام ها بر اساس دانش قبلی شاگرد تنظیم می گردند و هر گام دانش آموز را به هدف نهایی نزدیک می کند.

آموزش برنامه ای به صورت کلی به دو روش خطی و یا شاخه ای عرضه می شود که در آموزش خطی شاگرد موطف است تا تمامی گام ها را مطالعه کند و به صورت قدم به قدم پیش برود.

برای درک مطالب نیز دانش آموز باید گام های قبلی را با دقت مطالعه کند.

در آموزش برنامه ای شاخه ای نیز دانش آموز بر اساس توانایی های خود آموزش را دنبال می کند. به این معنا که اگر بعد از هر گام به سوالات پاسخ صحیح بدهد، به صورت خطی پیش می رود و اگر پاسخ های غلطی را ارائه دهد به گام های جبرانی سوق داده می شود.

لازم به ذکر است که هدف از گام های جبرانی این است که شاگرد با دریافت کردن مطالب اضافی، اشتباهات خود را تصحیح کند در حالی که در آموزش شاخه ای دانش اموزان تمامی قسمت های برنامه را نمی خوانند.

آموزش به وسیله کامپیوتر:

همان طور که ذکر شد آموزش به وسیله کامپیوتر یکی از الگوی تدریس خصوصی است. این روش شباهت زیادی به آموزش برنامه ای دارد با این تفاوت که پیشرفت کردن در مطالعه با نظارت ماشین صورت میگیرد و تحت کنترل آن است و تنها در زمانی که شاگرد در یکی از مراحل موفق واقع شود، اجازه پیشرفت به او داده می شود.

کامپیوتر هایی که در آموزش مورد استفاده قرار می گیرند، ماشین آموزش نام دارند که ماشین های آموزشی وسایلی هستند که آموزش را به صورت منظم عرضه می کنند و به این شکل باعث فعالیت شاگرد و بازخورد فوری و آموزش به صورت انفرادی می شوند.

به صورت کلی مشخصات ماشین های تدریس به شرح زیر هستند:

·       پاسخ را تقویت می کنند

·       شاگرد بر اساس استعداد خود به دنبال کردن برنامه می پردازد

·       مفاهیم با سیر منطقی تنظیم می گردند

·       پرسش ها به صورت زنجیره ای هستند

·       شاگرد در صورتی می تواند به برنامه ادامه بدهد که مراحل را آموخته باشد

·       اطلاعاتی که در ارتباط با پاسخ دانش اموزان هستند در ماشین ذخیره می شود

·       اطلاعات به صورت غیر کلامی ارائه داده می شوند

·       ماشین دچار عوارضی مانند بی حوصلگی و عصبانیت نمی شود

 

 

دیدگاه ها