رشته شنوایی شناسی

1398/10/20
زمان مطالعه : 7 دقیقه
0 نظر
رشته شنوایی شناسی

سنتی حال میکنی یا راک و پاپ و رپ؟ فکر کن یک لحظه نتونی از کمونچه کلهر و صدای بم مهراد هیدن لذت ببری!(اوکی مقاله خودمه دوست دارم علایق خودمو توش بیارم:)) یه پزشک با معاینه گوش بیمار فقط میتونه سطح خارجی پرده گوش رو بررسی کنه ولی همه اون چیزایی که پشتشه رو نمیتونه ببینه و بیمار رو ارجاع میده به متخصصای شنوایی شناسی. رشته شنوایی شناسی یکی از مهمترین رشته های علوم پزشکیه که نقش بسیار پررنگی در زندگی بیمارا ایفا میکنه.

تا حالا شده با افراد ناشنوا یا کم شنوا برخورد داشته باشین؟ ولی حتما مادربزرگ یا پدربزرگی دیدین که برای صحبت کردن باهاشون باید حتما داد بزنین. کودکی که مادرزادی ناشنواس چطور؟ نشده اصن با خودتون یه لحظه فک کنین که کاش میتونستم واسش کاری بکنم تا صدامو بشنوه؟ حتما برنامه ماه عسل رو دیدین، همون قسمتی که با سمعکی که ساخته بودن و پسر بچه ای ناشنوا برای اولین بار صداهایی شنید و شروع کرد به گریه کردن. تو اون لحظه دوست نداشتین اون کودک با یاری شما با عالم فوق العاده زیبای آواها و نغمه ها آشنا میشد؟ تصور کنین اگه این طور بود چه احساسی بهتون دست میداد! از این لذتی بزرگتر هم هست تو دنیا؟ کودکی که بچه گربه میدیده ولی نمیتونسته صداش رو بشنوه. قناری رو میدیده ولی نمیدونسته صداش چجوریه. اصن مگه میشه آدم آهنگ و موسیقی گوش نکنه؟ چه خوبه که آدم بتونه با علم و اندیشه اش چنین کمک بی نظیری رو به بشریت بکنه، مگه نه؟ پس حالا که موافقین بریم کمی با رشته شنوایی شناسی آشنا بشیم.معرفی رشته شنوایی شناسی

رشته شنوایی سنجی یا شنوایی شناسی همونطور که از اسمش پیداس مربوط به یافتن میزان شنوایی افراد و کمک بهشون برای بهبود شنواییشون میشه. مقدماتی ترین کاری که متخصصای این رشته انجام میدن تجویز سمعک مناسب برای ناشنواها و کم شنواها هست. آموزش دادن به این افراد برای چگونگی استفاده از اون سمعک هم از وظایف این متخصصا هست. این رشته خیلی گسترده تر از اونیه که معمولا عموم مردم متصورن و فعالیت در زمینه های زیادی رو شامل میشه. اگه بخوایم حیطه های اصلی این رشته رو نام ببریم باید به: 1- پیشگیری و حفاظت شنوایی؛ بررسی آلودگی صوتی مکان های مختلف مثل کارخانجات و مراکز پر سر و صدا و حداقل کردن آسیب های ناشی از این آلودگی. 2- تشخیص و ارزیابی اختلالات شنوایی 3- توانبخشی شنوایی؛ این حیطه میشه گفت بیشترین کاربرد رو داره چون ساخت و تجویز انواع قالب گوش و وسایل کمک شنوایی مثل سمعک رو شامل میشه. 4- این حیطه مربوط به مبحث آموزش میشه. یعنی آموزش لب خوانی و گفتارخوانی به ناشنوا (حتی افرادی که از شنوایی کاملی هم برخوردارن برای فراگرفتن لب خوانی به شنوایی شناس مراجعه میکنند.) و همچنین آموزش طرز استفاده از وسایل کمک شنوایی مثل سمعک به افراد کم شنوا، اشاره کنیم.

ﺗﻮﺍﻧﺎیی های لازم

اولین توانایی لازم برای موفقیت در این رشته داشتن دقت هست. یه متخصص برای اینکه بتونه میزان نارسایی شنوایی بیمار رو ارزیابی کنه باید خیلی دقت کنه تا بعد که وسیله کمک شنوایی رو آماده کرد و در اختیار بیمار قرار داد بیمار بتونه بخوبی و با شنوایی حداکثر صداها رو بشنوه. گاهی هم پیش میاد که بخاطر دقیق نبودن ارزیابی شنوایی شناس، بیمار تحت عمل جراحی پزشک قرار گرفته درصورتیکه اگر تشخیص دقیق میبود پزشک هم براساس ارزیابی شنوایی شناس توصیه به عمل جراحی نمیکرد.

مهارت دیگه که برای موفقیت تو این رشته خیلی خیلی مهمه داشتن مهارت ارتباطی خوب به همراه صبر و شکیبایی بالا هست. یادتون نره که شما قراره با افراد ناشنوا و کم شنوا سر و کار داشته باشین. یعنی افرادی که نمیتونین حرف های شما رو بشنون و برای اینکه متوجه بشن باید بسیار صبور و شکیبا باشین. باید بتونین جوری باهاشون ارتباط برقرار کنین که احساس راحتی بکنن و سعی کنن که باهاتون همکاری کنن. در کنار این مهارت شما باید به آموزش و مشورت دادن هم علاقه داشته باشین. باید بتونین بخوبی به بیماراتون مواردی که لازمشون میشه رو آموزش بدین. همچنین باید این توانایی رو داشته باشین که در بیماراتون انگیزه و شور و شوق ایجاد کنین تا برنامه توانبخشی که براشون تهیه کردین رو بخوبی دنبال کنن و نتیجه بگیرن.
نکته دیگه که لازمه قبل از انتخاب این رشته واستون بگم اینه که شما باید به علم فیزیک هم علاقمند باشین چون توی دانشگاه قراره باهاش زیاد سر و کار داشته باشین. 

ﻣﻮﻗﻌﻴﺖ شغلی در ایران

اول از همه اینو بگم که گذراندن دوره طرح واسه این رشته اختیاریه پس فارغ التحصیلاش سریع میتونن وارد بازار کار دلخواهشون بشن. فارغ التحصیلای این رشته یکی از بهترین بازار کار موجود در بازار رو دارن چون تعداد دانشگاه هایی که این رشته رو ارائه میدن خیلی کم هستن (دانشگاه آزاد هم نداره) و فارغ التحصیلای کمی هم وارد جامعه میکنن مهمتر از همه اینکه فارغ التحصیلای بقیه رشته ها هم نمیتونن واسه ادامه تحصیل این رشته رو انتخاب کنن. از طرفی نه تنها میتونن مجوز تاسیس دفتر کار شخصی بگیرن (البته با توجه به شهر مد نظرتون باید سابق کار داشته باشین) و پول پارو کنن که میتونن در بیمارستان ها و درمانگاه های گوش و حلق و بینی مشغول به کار بشن. از جاهای دیگه ای که میشه ازشون به عنوان بازار کار این رشته نام برد مراکز نگهداری از سالمندان، معلولین و کودکان مثل بهزیستی هست. فارغ التحصیلای این رشته میتونن پروژه های مربوط به حفاظت شنوایی و کاهش آلودگی صوتی رو در مراکز پر رفت و آمد و کارخونه ها به عهده بگیرن. از همه اینها بهتر اینه که با یک دکتر گوش و حلق و بینی همکار بشین و یه کلینیک شنوایی راه اندازی کنین. محیط کارش هم آروم و بدون استرس، تمیز و با خون و زخم و بیماری های واگیردار سر و کار نداره.

در آخر هم اینو بگم که بازار کارش تو شهرای کوچیک خیلی بهتر از شهرای بزرگه. به نظرتون چرا؟!

ادامه تحصیل

خب بریم سراغ دوستانی که تمایل دارن توی این رشته ادامه تحصیل بدن و دانشمند بشن. این رشته تا مقطع دکتری در ایران ارائه میشه. گرایش هایی که شما میتونین در یکی از اونها ادامه تحصیل بدین عبارتند از: 1- سالمند شناسی 2- انفورماتیک پزشکی 3- مدیریت توانبخشی 4- مهندسی پزشکی 5- شنوایی شناسی 6- گفتار درمانی 7- سلامت در بلایا و فوریتها 8- سلامت و رفاه اجتماعی 9- اپیدمیولوژی

                                             

چطوری شنوایی شناسی قبول بشیم؟

خب حالا که به این رشته علاقه پیدا کردین و میخواین بدونین چجوری میتونین این رشته قبول بشین باید بگم که این رشته در زیر گروه 1 رشته تجربی قرار داره پس جدول ضرایب درسا هم مطابق جدول زیر میشه:

                           

واسه قبولی توی این رشته رتبه مورد نیازتون در منطقه ای که هستین رو میتونین از جدول زیر ببینین:

                            

امیدوارم اگه این رشته قبول شدین تمام تلاشتون رو بکنید که دیگه هیچ ناشنوایی در دنیا باقی نمونه.

موفق باشین.


دیدگاه ها